Skip to content
English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Irish
Konkurs Gimnazjalny "Wiedzy o Francji" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Pifczyk   
06.10.2009.

 

II KONKURS GIMNAZJALNY

WIEDZY O FRANCJI”

 

I Organizacja konkursu:

Gimnazjum Dwujęzyczne nr 18 w Rybniku i Alliance Française w Rybniku

Koordynatorzy konkursu : Małgorzata Pifczyk (GM nr 18) i Elżbieta Paniczek (Alliance Française).

 

II Cele konkursu:

Zainteresowanie uczniów językiem francuskim, popularyzowanie kultury, historii i cywilizacji Francji.

 

III Regulamin konkursu:

 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas gimnazjalnych uczący się języka francuskiego w szkole.

 2. Konkurs składa się z dwóch etapów : I etap indywidualny (30 listopada 2011 r.) odbędzie się w każdym z gimnazjów biorących udział w konkursie; II etap finałowy, drużynowy w Gimnazjum nr 18 w Rybniku (17 lutego 2012 r.).

 3. Do I etapu konkursu przystępują w swojej szkole wszyscy chętni uczniowie. Etap ten polega na rozwiązaniu pisemnego testu „Wiedzy o Francji” w języku polskim. Szkoły otrzymują mailem test wraz z kluczem prawidłowych odpowiedzi. Test należy powielić dla odpowiedniej liczby uczestników. Uczniowie rozwiązują test indywidualnie w wyznaczonym dniu. Następnie opiekunowie sprawdzają testy i zgłaszają do II etapu trzy osoby z najlepszymi wynikami z każdej ze szkół. Należy również przesłać sprawozdanie z przebiegu I etapu konkursu mailem lub faksem do Gimnazjum nr 18 w Rybniku.

 4. Trzy osoby z najlepszymi wynikami tworzą drużynę reprezentującą swoją szkołę w II etapie – finałowym, który odbywa się w Gimnazjum nr 18 w Rybniku. Każda szkoła może zgłosić tylko jedną drużynę trzyosobową do finału.

 5. Etap finałowy składa się przede wszystkim z pytań i zadań dotyczących Francji (patrz zagadnienia do konkursu) po polsku. Kolejnym z punktowanych elementów będzie przedstawienie krótkiego utworu w języku francuskim (do wyboru : piosenka, wiersz lub fragment prozy; max 5 min.) oraz krótkiej scenki rodzajowej, także w języku francuskim (np. w sklepie odzieżowym, u lekarza itp.; max 5 min.). Wszystkie zadania są wykonywane przez 3-osobowe drużyny. Zadania są oceniane i punktowane przez niezależne jury. Decyzje jury są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.

 6. Zwycięzcy konkursu otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe. Laureaci konkursu otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji do II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

 

IV Zagadnienia do pytań konkursowych:

  • Geografia Francji (regiony, miasta, rzeki, góry, zabytki)

  • Sławni Francuzi (piosenkarze, sportowcy, aktorzy, pisarze, politycy i inni)

  • Obyczaje (kuchnia francuska, święta, symbole Francji, zwyczaje)

 

V Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 25 listopada br.

 

VI Kontakt i zgłoszenia szkół do konkursu:

Małgorzata Pifczyk - m.pifczyk@poczta.fm

Elżbieta Paniczek – ela.pan@wp.pl

Gimnazjum nr 18 w Rybniku - tel. 32 4221229

faks 32 4239546

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

              17 lutego 2012 roku odbył się Finał Konkursu Gimnazjalnego "Wiedzy o Francji". Wzięło w nim udział osiem trzyosobowych drużyn zgimnazjów: G 2, G 7, G 17 i G 18 z Rybnika, G 1 i G 2 z Wodzisławia Śl., G 1 z Radlina oraz G 1 z Czerwionki-Leszczyn. Nasze gimnazjum reprezentowała trójka w składzie: Weronika Kaczmarczyk, Joanna Urbaniec i Kamil Lukaszczyk z klasy 3 GA. Oprócz zadań i pytań testowych z wiedzy o Francji, uczestnicy zaprezentowali się w scence w języku francuskim oraz wykonali wybrany utwór również w języku francuskim (piosenka, wiersz, fragment prozy). 

            I miejsce zdobyła drużyna z G 1 z Radlina, na drugim miejscu uplasowała się trójka reprezentantów z G 1 z Czerwionki-Leszczyn, a na trzecim - uczniowie z G 2 z Rybnika. Nasi reprezentanci zajęli czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy!

           Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Mamy nadzieję na kolejne edycje konkursu w następnych latach.

 

Rok szkolny 2009/2010

I etap szkolny Międzygminnego Konkursu "Wiedzy o Francji" już za nami! Odbył się 3 listopada 2009 r., a wzięło w nim udział 28 uczniów (16 osób z klasy pierwszej oraz 12 uczniów z drugiej) klas gimnazjalnych naszej szkoły. A tak przedstawiają się wyniki :

 • Klasa 1 GA : I miejsce zajął Kamil Lukaszczyk (25 pkt), II miejsce - Magdalena Koleczko (22 pkt), III miejsce - Dominik Stachura (20 pkt.)
 • Klasa 2 GA : I miejsce - Aleksander Piechota (31 pkt), II i III miejsce - Michalina Tkocz (27 pkt) i Mikołaj Mroszczak (również 27 pkt)  
Wszystkie wymienione osoby wezmą udział w II finałowym etapie konkursu, reprezentując nasze gimnazjum. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

10 grudnia br. w auli naszej szkoły odbył się etap finałowy Konkursu "Wiedzy o Francji" dla uczniów szkół gimnazjalnych. W finale wzięło udział 12 trzyosobowych drużynreprezentujących szkoły: Gm nr 2, Gm nr 10, Gm Sióstr Urszulanek, Gm nr 17 i 18 (gospodarze) z Rybnika oraz Gm nr 2 z Wodzisławia Śl. i Gm nr 4 z Czerwionki-Leszczyn.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gm Sióstr Urszulanek w składzie: Anna Morcinek, Aleksandra Szymura i Paweł Przybyła; na drugim miejscu uplasował się zespół gospodarzy z klasy 2 GA reprezentowany przez Michalinę Tkocz, Mikołaja Mroszczaka i Aleksandra Piechotę. Trzecie miejsce wywalczyła trójka: Magdalena Kajzerek, Marta Hellwig i Beata Panek z Gm nr 10 w Rybniku.

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez sponsora Elektrownię "Rybnik" S.A. Nagrody dla pierwszej trójki przygotował również Instytut Francuski w Krakowie.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!

 

 
następny artykuł »

Gimnazjum

strona www Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku:

g18.rybnik.pl

Zamów biuletyn


Logowanie


Hasło?