Skip to content
English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Irish
Wymiana II LO w Rybniku i miasta Saint-Vallier Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Wymiana z Saint-VallierRegularna wymiana miedzy II Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku a francuskim miastem Saint-Vallier rozpoczęła się w roku 1989. Uczniowie i nauczyciele II LO jeżdżą do Francji co drugi rok, zawsze w latach nieparzystych, natomiast nasi przyjaciele z Francji przyjeżdżają w latach parzystych. Uczestnicy wymiany zakwaterowani są w rodzinach po to, by bliżej poznać kulturę danego kraju, sposób życia jego mieszkańców. Każda z wizyt ma jaki określony cel, np. zapoznanie się z kulturą francuską lub polską, administracją, kuchnią, systemem szkolnictwa. Kadej wizycie towarzyszą wycieczki służące poznawaniu regionu oraz najbliszych okolic miasta. I tak np. w 1997 roku młodzi rybniczanie zwiedzili stolicę Francji, Paryż, w 1999 roku byli w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Nasi goście z Francji byli w Zakopanym, w Kotlinie Kodzkiej, w Wiśle. Do tradycji należy też wieczorek przyjaźni polsko-francuskiej, w którym uczestniczy nie tylko modzież i opiekunowie, ale wszystkie rodziny zaangażowane w wymianę i zaproszeni goście z władzami danego miasta na czele.

Rok 2007

W tym roku w dniach od 24 do 30 kwietnia 2007roku gościlimy liczną grupę z Saint-Vallier. Wśród uczestników tegorocznej wizyty po raz pierwszy przyjechała grupa muzyków z ogniska muzycznego. Grupa ta uczestniczyła w zajęciach w Rybnickiej Szkole Muzycznej oraz w koncercie uczniów naszej szkoły, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Francuzi byli też w Oświęcimiu, Krakowie i w Pszczynie. W sobotę zorganizowano dla nich ognisko integracyjne w Rudach, poprzedzone przejażdżką kolejką wąskotorową. Teraz czas na nasz wyjazd do Saint-Vallier. Podróż naszej modzieży do Francji planowana jest na marzec 2008 rok.

Rok 2008

W marcu 2008 roku młodzież naszej szkoły pojechała do miasta Saint-Vallier w Burgundii w ramach regularnej wymiany z tym miastem. W drodze do Burgundii uczestnicy wymiany spędzili dwa dni w Strasburgu, podczas których zobaczyli miasto i złożyli wizytę w parlamencie. Zwiedzili również piękne miasto Colmar, położone niedaleko Strasburga.
Nasi przyjaciele z Saint-Vallier zapewnili młodzieży wiele atrakcji na miejscu oraz zaprosili na wycieczki do Lyonu, miasta Le Creusot, Beaune. Uczestnicy zwiedzili również zamek Plessis.
W drodze powrotnej uczestnicy wymiany zatrzymali się w Paryżu, gdzie mieli okazję zobaczyć najsłynniejsze zabytki tego miasta.

Rok 2010

Kwiecień 2010

W dniach 11-17 kwietnia br. gościliśmy w naszej szkole grupę Francuzów z burgundzkiego miasta Saint-Vallier. Nasi goście, rozpoczęli swój pobyt w Polsce od oficjalnego powitania z programem artystycznym w Państwowej Szkole Muzycznej w Rybniku. Młodzież naszego liceum przygotowała dla grupy francuskiej koncert muzyki klasycznej. Następnie Francuzi przejechali do Urzędu Miasta, gdzie przyjął ich Prezydent Adam Fudali. Po obiedzie w restauracji "Olimpia" goście zwiedzili centrum Rybnika, m. in. Kampus, Bibliotekę Miejską, Muzeum w Ratuszu. Trzeciego dnia pobytu, Francuzi udali się na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzili z przewodnikiem najważniejsze atrakcje turystyczne miasta. W kolejnych dniach goście mieli okazję podziwiać kopalnię soli w Bochni. Tam czekała na nich miła niespodzianka: podziemny spływ łodziami w kopalni. Dużą atrakcją dla Francuzów było zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu połączone z degustacją złocistego trunku. Na życzenie grupy francuskiej, zaplanowano też wycieczkę do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. W sobotę, 17 kwietnia, Francuzi bardzo zadowoleni z pobytu, wyjechali do Saint-Vallier. Pożegnanie było bardzo ciepłe, padło wiele serdecznych słów i niejedna łezka w oku się zakręciła. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała, a pobyt Francuzów zbiegł się z tragiczną katastrofą lotniczą, w której zginęła polska elita polityczna.

Dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie Francuzów w domach i mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie będą kontynuowane.

Na przełomie września i października nasza młodzież uda się z rewizytą do Saint-Vallier. Mamy nadzieję, że pobyt we Francji będzie równie owocny i niezapomniany. 

Wrzesień 2010

Wyjazd uczniów naszego liceum do Saint-Vallier

Wyruszyliśmy 28 września rano, zaopatrzeni w bagaż główny i podręczny. Po pierwszej nocy spędzonej w autobusie dotarliśmy do Paryża o 5.00 rano. Zaczęliśmy zwiedzanie od wieży Eiffla. W kolejce do wjazdu na szczyt byliśmy pierwsi! Następnie poszliśmy nad Sekwanę, do przystani Bateaux-Mouches. Przejażdżka statkiem dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Kolejnym punktem programu była katedra Notre-Dame na wysepce Cité, skąd przeszliśmy do Louvru. Mieliśmy czas zobaczyć główne atrakcje muzeum. Zbliżał się wieczór, po spacerze Polami Elizejskimi do Łuku Triumfalnego zjedliśmy kolację w jednej z pobliskich restauracji. Noc spędziliśmy w podparyskim hotelu.
Następnego dnia pojechaliśmy metrem do dzielnicy Montmartre. Zobaczyliśmy Bazylikę Sacré-Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle i Moulin Rouge. Na tym zakończyliśmy zwiedzanie francuskiej stolicy. Około 14.00 wyruszyliśmy do Saint-Vallier, gdzie czekały na nas francuskie rodziny. Wieczorem dotarliśmy na miejsce. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez mieszkańców i władze miasta. Kolację każdy zjadł u swojej rodziny goszczącej. Było wiele emocji.
W piątek 1 października poznawaliśmy Saint-Vallier: merostwo, centrum kultury ECLA i bibliotekę, ośrodek dla starszych ludzi oraz centrum rekreacji dla dzieci. Po południu pojechaliśmy do sąsiedniego miasta Montceau-les-Mines, gdzie zwiedziliśmy teatr  „Embarcadère” i spacerowaliśmy po centrum miasta.
Weekend każdy uczestnik wymiany spędził ze swoją francuską rodziną. Były przyjęcia, wystawne posiłki, wycieczki, spotkania z całą rodziną i przyjaciółmi. W poniedziałek dzieliliśmy się wrażeniami w drodze do Annecy, malowniczego miasta w Alpach. Miasto urzekło nas swoją urodą: piękna starówka poprzecinana kanałami, leżąca nad turkusowym jeziorem otoczonym alpejskimi szczytami. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem pozwoliło nam poznać jego historię. Noc spędziliśmy w schronisku młodzieżowym. Następnego dnia nasi francuscy gospodarze zaproponowali nam rejs statkiem po jeziorze Annecy oraz wjazd na Col Aravis, gdzie grupa śmiałków zdobyła się na spacer na alpejski szczyt. Wieczorem wróciliśmy do Saint-Vallier.
W środę pojechaliśmy do Paray-le-Monial, miasta pielgrzymów porównywanego do polskiej Częstochowy. Po obiedzie w pięknej restauracji wyruszyliśmy do zamku Drée. Przewodnicy oprowadzili nas po zabytkowych wnętrzach, potem zwiedziliśmy ogrody przypominające ogrody wersalskie. Wieczorem w Saint-Vallier czekała na nas jeszcze jedna atrakcja: uroczyste przyjęcie ze wszystkimi rodzinami goszczącymi. Tańce, rozmowy, zabawa skończyły się o pierwszej w nocy. Nikt nie narzekał na zmęczenie.
W czwartek wybraliśmy się do Dijon, stolicy Burgundii. Nasz przewodnik zwrócił nam uwagę na trzy style charakterystyczne dla zabudowy miasta: gotyk, klasycyzm i barok. Mieliśmy okazję kupić specjalności Dijon: musztardę i pierniki. W drodze powrotnej do Saint-Vallier jechaliśmy malowniczą drogą win, wśród najlepszych burgundzkich winnic.
Pożegnaliśmy Saint-Vallier w piątek wczesnym rankiem. Było trochę kłopotu ze spakowaniem wszystkich bagaży, ale wreszcie sobie poradziliśmy. Wyruszyliśmy do Salins-les-Bains, aby zwiedzić wpisaną na listę UNESCO kopalnię soli w Arc-et-Senans oraz kompleks utopijnego miasta – dzieło architekta wizjonera Nicolas’a Ledoux. W drodze – niespodzianka: francuscy celnicy zatrzymali nasz autobus, do środka wkroczyła celniczka z psem. Zostaliśmy poddani kontroli antynarkotykowej. Piesek niczego nie wykrył więc mogliśmy jechać dalej. Po wizycie w Arc-et-Senans część grupy pojechała do Instytutu Pasteura, inni – do fromagerie na degustacje miejscowych serów (comté, tomme, morbier). Dwa noclegi zapewniła nam pani dyrektor liceum w Valdoie. Nocowaliśmy w internacie szkoły.
W sobotę zwiedzaliśmy Belfort z jego słynną cytadelą i lwem – symbolem niezwyciężonego miasta. Szczególną atrakcją była wizyta w muzeum Peugeota. Mogliśmy podziwiać wszystkie modele samochodów, od tych najstarszych po najnowsze. Trudno było wybrać, który model uwiecznić na zdjęciu. Pobyt w regionie Franche-Comté zakończyliśmy kolacją w miłej restauracji „Chez Yolande”, której domową atmosferę, smacznego smażonego karpia z frytkami oraz płonący deser wspominamy do dziś.
Następnego dnia udaliśmy się do Strasburga. Piękna pogoda towarzyszyła naszej przejażdżce statkiem wycieczkowym po kanałach miasta ( mogliśmy podziwiać główne zabytki miasta, Parlament ...) i spacerowi po starówce. Monumentalna katedra zrobiła na nas duże wrażenie, tak samo jak atmosfera na placu przed katedrą. Nie chcieliśmy wierzyć, że wieczorem ruszamy w drogę powrotną do Polski.Rok 2015

Październik 2015

18 października 2015 r. w godzinach popołudniowych nasi goście z zaprzyjaźnionego miasta Saint-Vallier przyjechali po raz kolejny do Rybnika. Po krótkim powitaniu w auli naszej szkoły, Francuzi pojechali do rodzin goszczących.

Następnego dnia, w poniedziałek nasi goście przybyli do szkoły, gdzie przygotowaliśmy dla nich program artystyczny. W programie nasi uczniowie przedstawili znane piosenki i tańce polskie z lat dwudziestych, trzydziestych i współczesnych oraz zaśpiewali znane piosenki francuskie od lat '40 po nasze czasy. Po programie artystycznym zaproponowaliśmy Francuzom Konkurs Wiedzy o Polsce. Byliśmy mile zaskoczeni ich dobrą znajomością geografii, historii i sławnych ludzi naszego kraju. Po konkursie przyszedł czas na degustację potraw polskich, które Francuzi chętnie smakowali. Po dłuższych naradach wybrali najlepszą według nich potrawę - bigos. Po południu, nasi Francuzi złożyli wizytę w Urzędzie Miasta Rybnika i spotkali się z Prezydentem Miasta - p. Piotrem Kuczerą. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i zapewnieniu o kontynuacji naszej regularnej wymiany w latach następnych.

We wtorek zaproponowaliśmy naszym gościom wycieczkę do Katowic do Muzeum Śląskiego oraz do NOSPR-u. W muzeum Francuzi zobaczyli wystawę "Światło historii", dotyczącą historii Śląska od zarania dziejów aż do dnia dzisiejszego. Obydwa miejsca Francuzi zwiedzili z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem.

Środa to wycieczka do Krakowa, stały punkt naszego programu. Francuzi zwiedzili Kraków z przewodnikiem, zobaczyli Wawel, Sukiennice i Kościół Mariacki. 

Istebna i Wisła, to kolejne miasta w programie wizyty naszych gości. W Istebnej zaproponowaliśmy Francuzom trochę relaksu na świeżym powietrzu, a dokładnie marsz z kijkami na trasie na Trójstyk. Po południu pojechaliśmy z nimi do Wisły, gdzie zobaczyli centrum miasta i skocznię narciarską.

W ostatnim dniu pobytu, zaprosiliśmy naszych gości na spacer po Rudach, a dokładnie po cysterskim opactwie i pięknym parku dookoła. Francuzi z zaciekawieniem przyglądali się postępom przy odrestaurowywaniu pałacu i jego obejścia. Spacerowali Aleją Papieży w parku. Mieli też okazję zjeść obiad w restauracji starego opactwa.

  Zdjęcia z wymiany w galerii

Rok 2011

W dniach od 26 września do 3 października br. gościliśmy kolejny już raz Francuzów z Saint-Vallier. Tym razem przyjechała do nas 30 osobowa grupa dorosłych. Następnego dnia po przyjeździe nasi goście udali się na dwudniową wycieczkę do Zakopanego. A tam czekały na nich same atrakcje : spacer po Dolinie Kościeliskiej, degustacja oscypków, biesiada góralska. Francuzi byli zachwyceni naszą stolicą Tatr. W czwartek 29 września goście zwiedzili naszą szkołę, a wcześniej zobaczyli program artystyczny przygotowany przez polską młodzież połączony ze słodkim poczęstunkiem. Następnie udali się do rybnickiego muzeum, a po południu uczestniczyli w Europejskim Kongresie Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych w Rybniku. W kolejnym dniu pobytu Francuzi pojechali do  Pszczyny, gdzie zwiedzili Zamek i Zagrodę Żubrów. W sobotę udali się do Krakowa, gdzie czekał na nich Wawel, Kościół Mariacki i Sukiennice. Ostatni dzień pobytu Francuzi spędzili w rodzinach. Bardzo zadowoleni z pobytu, żegnali nas w poniedziałek rano na boisku szkolnym. Uściskom i łzom nie było końca ....

Teraz nasza kolej, w przyszłym roku we wrześniu jedziemy do Saint-Vallier.

Zdjęcia z pobytu Francuzów w galerii.

Rok 2012

Rybnik. Miasto z ikrą
Tegoroczna wymiana została dofinansowana z dotacji miasta Rybnika przyznanej Stowarzyszeniu Przyjaciół II LO na realizację projektu pod tytułem "Wymiana edukacyjno-kulturalna młodzieży rybnikckiej z mieszkańcami Saint-Vallier - wyjazd integracyjny".

Od ubiegłego wyjazdu w ramach wymiany z Saint-Vallier minęły dwa lata i oto znów wybraliśmy się w podróż. Tym razem wyjechaliśmy 19 września w godzinach popołudniowych, by w południe następnego dnia powitać Paryż. Zwiedzanie zaczęliśmy od Łuku Triumfalnego, ze szczytu którego mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Następnie, po spacerze Polami Elizejskimi i ogrodami Tuileries, udaliśmy się do Luwru. Mona Lisa, Wenus z Milo i inne arcydzieła wywarły na nas ogromne wrażenie. Wieczorem pojechaliśmy metrem do hotelu Balladins na przedmieściach Paryża.
Drugi dzień wizyty w stolicy Francji zaczęliśmy od zwiedzania Wieży Eiffla. Niestety, z powodu remontu trzeciego piętra, musieliśmy się zadowolić wjazdem na drugie. Kolejnymi punktami programu były: przejażdżka statkiem Bateau-Mouche po Sekwanie, obiad w restauracji Flunch obok Centrum Pompidou, wizyty w katedrze Notre-Dame i  Panteonie, spacer po dzielnicy łacińskiej. Po zapadnięciu zmroku autokar zabrał nas na przejażdżkę (Paris by night), podczas której mieliśmy okazję zobaczyć pięknie oświetlone zabytki i ulice miasta. Trzeciego dnia wyruszyliśmy do dzielnicy Montmartre. Zobaczyliśmy Bazylikę Sacré-Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle i Moulin Rouge. Pobyt w Paryżu zakończyliśmy obiadem w restauracji Flunch i około 15.00 wyruszyliśmy w kierunku zamków nad Loarą, do schroniska młodzieżowego w Beaugency-sur-Loire, gdzie czekała na nas delegacja z Saint –Vallier.
W niedzielę 23 września zwiedziliśmy dwa piękne zamki: Chenonceau i Amboise. W pierwszym z nich, zwanym Zamkiem Dam, wybudowanym w XVI wieku na rzece Cher, zachował się przepiękny wystrój i umeblowanie z epoki. Drugi słynie z kaplicy mieszczącej grobowiec Leonarda da Vinci, zmarłego w Amboise 2 maja 1519 r. Następnie udaliśmy się do dworku Le Clos Lucé, w którym artysta spędził ostatnie lata życia. W poniedziałek pojechaliśmy do zamku Chambord – najbardziej majestatycznego spośród wszystkich zamków nad Loarą. Dzięki wizycie z przewodnikiem mogliśmy w pełni docenić zamek Franciszka I, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako przykład zaskakującego połączenia form średniowiecznych z architekturą włoskiego renesansu.
W poniedziałek wieczorem dotarliśmy do Saint-Vallier, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez mieszkańców i władze miasta. Zapoznawaniu się z rodzinami goszczącymi towarzyszyło wiele emocji. Język polski i francuski mieszały się z językiem gestów, śmiechem i … łzami. Następnego dnia zwiedziliśmy biura merostwa Saint-Vallier oraz zostaliśmy przyjęci przez mera miasta Alaina Philiberta. Po południu pojechaliśmy do zamku Cormatin, pozostającej w prywatnych rękach siedziby z pięknym, historycznym wystrojem i oryginalnymi ogrodami.
Ulewny deszcz towarzyszył nam podczas całej wizyty w Lyonie, w środę 26 września. Mimo to dzielnie zwiedzaliśmy stare miasto ze słynnymi tramboules (przejściami przez kamienice) oraz katedrą na wzgórzu Fourvière. Po takiej przechadzce wyśmienicie smakował obiad w typowej lyońskie restauracji (Bouchon Lyonnais - „Les Chandelles”), składający się z sałatki lyońskiej, knedla ze szczupaka w sosie pomidorowym i deseru panna cotta. Po obiedzie zrobiliśmy drobne zakupy w olbrzymim centrum handlowym Partdieu.
W czwartek poszliśmy z wizytą do gimnazjum im. Kopernika w Saint-Vallier. Dyrektor gimnazjum oprowadziła nas po budynku szkolnym i należącym do szkoły terenie. Następnie obejrzeliśmy prezentację przedstawiającą francuski system edukacji oraz inicjatywy podejmowane przez uczniów gimnazjum. Zostaliśmy poczęstowani tradycyjnym burgundzkim obiadem w szkolnej stołówce. Popołudnie spędziliśmy w Paray-le-Monial, miejscu pielgrzymek, porównywanym do polskiej Częstochowy.
W piątkowy poranek wyruszyliśmy do Vichy – dużego miasta uzdrowiskowego w regionie Owerni. Zwiedziliśmy fabrykę tradycyjnych pastylek Vichy – cukierków o właściwościach leczniczych. Nie obyło się bez degustacji wyrobów i drobnych zakupów w fabrycznym sklepie. Tym razem pogoda nam dopisała – w pięknym słońcu, z okien kolejki wiozącej nas ulicami, mogliśmy podziwiać uroki uzdrowiska. Restauracja, w której jedliśmy obiad, dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń smakowych i estetycznych. Pobyt w Vichy zakończyliśmy wizytą w pijalni wód mineralnych Charroux.
Wieczorem w Saint-Vallier czekała na nas kolejna atrakcja: uroczyste przyjęcie ze wszystkimi rodzinami goszczącymi w sali Nelsona Mandeli, znajdującej się w dzielnicy zamieszkałej przez miejscową Polonię. Tańce, rozmowy, zabawa skończyły się po pierwszej w nocy.
W sobotę można było dłużej pospać, ponieważ każdy uczestnik spędzał ten dzień ze swoją francuską rodziną. Były przyjęcia, wystawne posiłki, wycieczki, spotkania z całą rodziną i przyjaciółmi. Pożegnaliśmy Saint-Vallier w niedzielę o godzinie 10.00. Było trochę kłopotu ze spakowaniem wszystkich bagaży i żalu, że trzeba się rozstać.

Merci, Saint-Vallier ! Au revoir et à bientôt


Dziękujemy władzom miasta za pomoc w realizacji projektu, który był dla młodzieży okazją do poznania Francji i jej mieszkańców.

zdjęcia w galerii

Rok 2013

Wizyta mieszkańców Saint-Vallier w naszej szkole

W sobotę 20 kwietnia 2013 pożegnaliśmy gości z zaprzyjaźnionego z Rybnikiem Saint-Vallier. 44- osobowa grupa została przyjęta w poniedziałek w naszej szkole. Francuzi uczestniczyli w „Dniu Francuskim”, podczas którego odbyły się: konkurs wiedzy o Polsce – dla naszych francuskich przyjaciół, konkurs muzyczny oraz konkurs kulinarny – dla naszych uczniów. W konkursie muzycznym zwyciężyli Piotr Tłustochowicz i Kacper Nowak z klasy 3f. Uczniowie klasy 1c zostali zwycięzcami konkursu kulinarnego. Po południu grupa udała się do Urzędu Miasta na spotkanie z Panią Prezydent Ewą Ryszką.

Kolejne dwa dni Francuzi spędzili w Istebnej. Pobyt w górach stanowił znakomitą okazję do wypoczynku. W czwartek, po wizycie w tyskim browarze, pojechaliśmy do Nikiszowca i Giszowca – zabytkowych, górniczych osiedli w Katowicach. Mieszkańcy Saint-Vallier zapoznali się z kulturą i tradycjami naszego regionu, skosztowali też specjalności kuchni śląskiej. Ostatni dzień pobytu nasi goście zaczęli od zwiedzania obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, natomiast popołudnie spędzili w Krakowie.

Francuzom bardzo podobał się przygotowany dla nich program wizyty oraz gościnność polskich rodzin.

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 pragną serdecznie podziękować rodzinom uczniów za zaangażowanie się w wymianę z Saint-Vallier.

Rok szkolny 2014/ 2015

Wymiana 2014

24 września pod opieką pani Marii Dziedzic, pani Jolanty Bieńkowskiej i pani Katarzyny Szklanny wybraliśmy się w podróż do naszych przyjaciół z Saint-Vallier. Zanim dotarliśmy do Burgundii, odwiedziliśmy stolicę Francji. Zwiedzanie Paryża zaczęliśmy od perfumerii Fragonard przy ulicy Scribe. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o produkcji perfum. Następnie, po spacerze przez Place de la Concorde i Pola Elizejskie, dotarliśmy do Łuku Triumfalnego. Niestety z powodu uroczystości odbywających się u stóp Łuku nie mogliśmy wjechać na jego szczyt. Wieczorem pojechaliśmy metrem do hotelu na przedmieściach Paryża.

Drugi dzień wizyty w stolicy Francji zaczęliśmy od zwiedzania Wieży Eiffla. Piękna pogoda pozwoliła nam na podziwianie widoku miasta ze szczytu wieży. W programie dnia znalazły się również: przejażdżka statkiem po Sekwanie, obiad w restauracji Flunch obok Centrum Pompidou, wizyta w katedrze Notre-Dame spacer po dzielnicy łacińskiej oraz wejście do Luwru. Mona Lisa, Wenus z Milo i inne arcydzieła wywarły na nas ogromne wrażenie. Po zapadnięciu zmroku autokar zabrał nas na przejażdżkę (Paris by night), podczas której mieliśmy okazję zobaczyć pięknie oświetlone zabytki oraz iluminacje Wieży Eiffla.  Trzeciego dnia wyruszyliśmy do dzielnicy Montmartre. Zobaczyliśmy Bazylikę Sacré-Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle i Moulin Rouge. Pobyt w Paryżu zakończyliśmy obiadem w restauracji Flunch i około 14.00 wyruszyliśmy w kierunku Burgundii, do Saint –Vallier.

Do zaprzyjaźnionego z Rybnikiem miasta dotarliśmy z dwugodzinnym opóźnieniem spowodowanym paryskimi korkami. Zostaliśmy serdecznie powitani przez mieszkańców i władze miasta. Zapoznawaniu się z rodzinami goszczącymi towarzyszyło wiele emocji. W niedzielę po porannej mszy wzięliśmy udział w uroczystościach na cześć polskich i francuskich kombatantów walczących o wolność w latach 1914 – 1918. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Generalny Konsul Polski z Lyonu – pan Dariusz Wiśniewski.  Po uroczystościach obejrzeliśmy występy działającej w Saint-Vallier polonijnej grupy folklorystycznej Mazovia. Następnego dnia zwiedziliśmy biura merostwa Saint-Vallier oraz zostaliśmy przyjęci przez mera miasta Alaina Philiberta. Po południu pojechaliśmy do muzeum kopalni w Blanzy. Pan przewodnik, który znajomość języka polskiego zawdzięcza rodzinie o polskich korzeniach, opowiedział nam o ciężkiej pracy górników.

We wtorek pojechaliśmy do pięknego burgundzkiego miasta Beaune, gdzie zwiedziliśmy wpisany na listę UNESCO zabytek Hospices de Beaune, rzadki przykład świeckiej architektury Średniowiecza. Popołudnie spędziliśmy w Cassissium Védrenne, renomowanym zakładzie produkującym przetwory z czarnej porzeczki (m.in. syropy i likiery). Po zapoznaniu się z tajnikami produkcji nastąpił moment degustacji oraz zakupów.

W środowy poranek wyruszyliśmy do Paray-le-Monial, miejsca pielgrzymek, porównywanego do polskiej Częstochowy. Następnie znów przyszedł czas na doznania smakowe: wstąpiliśmy do manufaktury mistrza Dufoux – miejsca, w którym wyrabia się najwyższej jakości czekoladę. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat pochodzenia ziaren kakaowca, ich przetwarzania oraz wytwarzania czekoladek. Najprzyjemniejszą częścią wizyty była oczywiście degustacja wyrobów.

Czwartkowy dzień zajęła nam wizyta w zamku Guédelon, znajdującym się w departamencie Yonne niecodziennym placu średniowiecznej budowy. Aby w pełni zbadać stosowaną w przeszłości technologię, budowniczy wykorzystują tylko takie narzędzia, metody pracy i stroje, jakie były stosowane w Średniowieczu.

W piątek zabrano nas na rejs statkiem po Saonie. Na pokładzie ugoszczono nas tradycyjnym francuskim obiadem: przystawka (surówka z warzyw), danie główne (grilowana szynka z zapiekanymi ziemniakami i pomidorami po prowansalsku), ser (biały serek ze śmietaną) i deser (lody melba). Popołudnie spędziliśmy w Chalon spacerując po starym mieście.

Wieczorem w Saint-Vallier czekała na nas kolejna atrakcja: uroczyste przyjęcie ze wszystkimi rodzinami goszczącymi w sali Raymond Devos w dzielnicy Bois Franc. Wieczór zaczął się od części oficjalnej z przemówieniami, m.in. mera Saint-Vallier oraz byłego dyrektora naszego liceum, którzy wspominali ponad 50- letnią historię współpracy między Rybnikiem a Saint-Vallier oraz 25-lecie kontaktów burgundzkiego miasta z 2 LO z Rybnika. Potem nadszedł czas zabawy. Tańce, rozmowy, zabawa skończyły się po pierwszej w nocy.

W sobotę można było dłużej pospać, ponieważ każdy uczestnik spędzał ranek ze swoją francuską rodziną. Pożegnaliśmy Saint-Vallier o godz. 14.00. Było trochę kłopotu ze spakowaniem wszystkich bagaży i żalu, że trzeba się rozstać.

 

Rok 2015

Październik 2015

18 października 2015 r. w godzinach popołudniowych nasi goście z zaprzyjaźnionego miasta Saint-Vallier przyjechali po raz kolejny do Rybnika. Po krótkim powitaniu w auli naszej szkoły, Francuzi pojechali do rodzin goszczących.

Następnego dnia, w poniedziałek nasi goście przybyli do szkoły, gdzie przygotowaliśmy dla nich program artystyczny. W programie nasi uczniowie przedstawili znane piosenki i tańce polskie z lat dwudziestych, trzydziestych i współczesnych oraz zaśpiewali znane piosenki francuskie od lat '40 po nasze czasy. Po programie artystycznym zaproponowaliśmy Francuzom Konkurs Wiedzy o Polsce. Byliśmy mile zaskoczeni ich dobrą znajomością geografii, historii i sławnych ludzi naszego kraju. Po konkursie przyszedł czas na degustację potraw polskich, które Francuzi chętnie smakowali. Po dłuższych naradach wybrali najlepszą według nich potrawę - bigos. Po południu, nasi Francuzi złożyli wizytę w Urzędzie Miasta Rybnika i spotkali się z Prezydentem Miasta - p. Piotrem Kuczerą. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i zapewnieniu o kontynuacji naszej regularnej wymiany w latach następnych.

We wtorek zaproponowaliśmy naszym gościom wycieczkę do Katowic do Muzeum Śląskiego oraz do NOSPR-u. Obydwa miejsca Francuzi zwiedzili z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem.

Środa to wycieczka do Krakowa, stały punkt naszego programu. Francuzi zwiedzili Kraków z przewodnikiem, zobaczyli Wawel, Sukiennice i Kościół Mariacki. 

Istebna i Wisła, to kolejne miasta w programie wizyty naszych gości. W Istebnej zaproponowaliśmy Francuzom trochę relaksu na świeżym powietrzu, a dokładnie marsz z kijkami na trasie na Trójstyk. Po południu pojechaliśmy z nimi do Wisły, gdzie zobaczyli centrum miasta i skocznię narciarską.

W ostatnim dniu pobytu, zaprosiliśmy naszych gości na spacer po Rudach, a dokładnie po cysterskim opactwie i pięknym parku dookoła. Francuzi z zaciekawieniem przyglądali się postępom przy odrestaurowywaniu pałacu i jego obejścia. Spacerowali Aleją Papieży w parku. Mieli też okazję zjeść obiad w restauracji starego opactwa.

W sobotę rano nasi goście odjechali do Francji, mając nadzieję na ponowne spotkanie.

zdjęcia w galerii

 

Tegoroczna wymiana została współfinansowana z budżetu miasta Rybnika poprzez dotację przyznaną Stowarzyszeniu Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa na realizację zadania pod nazwą "Wyjazd młodzieży rybnikckiego liceum  na wymianę do Saint-Vallier".

 
 

30 marca 2017 roku pod opieką pani Jolanty Bieńkowskiej i pani Marii Dziedzic wybraliśmy się w podróż do naszych przyjaciół z Saint-Vallier. Zanim dotarliśmy do Burgundii, odwiedziliśmy stolicę Francji. Zwiedzanie Paryża zaczęliśmy od wyspy Cité z jej najsłynniejszym zabytkiem katedrą Notre-Dame.  Kolejnym punktem programu była wizyta w Luwrze. Mona Lisa, Wenus z Milo, Nike z Samotraki i inne arcydzieła wywarły na nas ogromne wrażenie. Następnie, po spacerze przez Place de la Concorde i Pola Elizejskie oraz kolacji w restauracji „Monte Carlo”,  dotarliśmy do Łuku Triumfalnego, ze szczytu którego podziwialiśmy panoramę miasta . Wieczorem pojechaliśmy metrem do hotelu na przedmieściach Paryża.

Drugi dzień wizyty w stolicy Francji zaczęliśmy od zwiedzania Wieży Eiffla. Piękna pogoda pozwoliła nam na podziwianie widoku miasta ze szczytu wieży. W programie dnia znalazły się również: zwiedzanie Hôtel des Invalides, w którym znajduje się grobowiec Napoleona Bonaparte, wizyta w Musée d’Orsay (największe dzieła impresjonistów), kolacja w restauracji Flunch obok centrum Pompidou.  Po zapadnięciu zmroku stateczek zabrał nas na rejs po Sekwanie. Mieliśmy okazję zobaczyć pięknie oświetlone zabytki i iluminacje Wieży Eiffla.  Trzeciego dnia wyruszyliśmy do dzielnicy Montmartre. Zobaczyliśmy Bazylikę Sacré-Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle i Moulin Rouge. Pobyt w Paryżu zakończyliśmy około 14.00 ruszając w kierunku Burgundii, do Saint –Vallier.

W niedzielny wieczór  zostaliśmy serdecznie powitani przez mieszkańców i władze miasta. Zapoznawaniu się z rodzinami goszczącymi towarzyszyło wiele emocji. Następnego dnia udaliśmy się z wizytą do miejscowego gimnazjum: Collège Nicolas Copernic. Pani dyrektor przedstawiła nam szkołę, następnie nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach francuskich kolegów. Po południu zwiedziliśmy biura merostwa Saint-Vallier oraz zostaliśmy przyjęci przez mera miasta, pana Alaina Philiberta.

We wtorek pojechaliśmy do stolicy Burgundii – miasta Dijon. Wizyta z przewodnikiem pozwoliła nam poznać historię Dijon i książąt Burgundii oraz obserwować ciekawostki architektoniczne miasta. W południe zostaliśmy zaproszeni do urzędu miasta na tradycyjny apéritf. Spotkaliśmy się z panem Diouf, kierownikiem działu ds. relacji międzynarodowych.

W środowy poranek wyruszyliśmy na zwiedzanie monasteru Brou w Bourg-en-Bresse, arcydzieła architektury późnego gotyku. Zabytek ten w 2014 roku zdobył tytuł „Ulubionego zabytku Francuzów”.  Następnie przenieśliśmy się w średniowieczne klimaty dzięki wizycie w malowniczym miasteczku Pérouges, zaliczanym do najpiękniejszych miasteczek we Francji.

Czwartkowy dzień zajęła nam wycieczka do Chamonix. Wyruszyliśmy już o 6.00 rano, ale wczesne wstawanie zrekompensowały nam wspaniałe krajobrazy francuskich Alp. Wjechaliśmy wagonikami na szczyt Aiguille de Midi, skąd rozciąga się piękny widok na Mont Blanc. Odważni mogli zrobić „ le pas dans le vide” czyli krok w próżnię i pozwolić się sfotografować  w szklanej wypustce, zawieszonej  na blisko 4000 m wysokości. Po obiedzie, składającym się z sałatki, tartiflette (tradycyjna alpejska zapiekanka) i deseru, wyruszyliśmy kolejką na lodowiec Mer de Glace.

W piątek zabrano nas do Paray-le-Monial, miejsca pielgrzymek porównywanego do polskiej Częstochowy. Słoneczne popołudnie spędziliśmy w Diverti Parc – parku rozrywki, gdzie młodzież mogła skorzystać z wielu plenerowych atrakcji.

Wieczorem w Saint-Vallier czekała na nas kolejna atrakcja: uroczyste przyjęcie ze wszystkimi rodzinami goszczącymi oraz delegacją z Urzędu Miasta Rybnika. Przyjęcie odbyło się w sali im. Nelsona Mandeli w dzielnicy Gautherets. Wieczór zaczął się od części oficjalnej. Przemawiali m.in.: mer Saint-Vallier Alain Philibert, przewodniczący Comité de Jumelage Julien Garçon i wiceprezydent Miasta Rybnika Janusz Koper. Potem nadszedł czas zabawy. Tańce, rozmowy, zabawa skończyły się po północy.

W sobotę można było dłużej pospać, ponieważ każdy uczestnik wymiany spędzał dzień ze swoją francuską rodziną.

 Pożegnaliśmy Saint-Vallier w niedzielny poranek, 9 kwietnia o godz. 11.00. Było trochę kłopotu ze spakowaniem wszystkich bagaży i żalu, że trzeba się rozstać.


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gimnazjum

strona www Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku:

g18.rybnik.pl

Zamów biuletyn


Logowanie


Hasło?